اقتصاد API زیربنای تحول دیجیتال

رابط کاربردی برنامه‌نویسی (API) به نرم‌افزار اجازه می‌دهد تا با برنامه‌ها و خدمات ناهمگن در سراسر شبکه و سیستم عامل‌ها ارتباط برقرار کند. همانطور که بیشتر توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها از API استفاده می‌کنند، اصطلاح اقتصاد API اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، اما وقتی صحبت از اقتصاد API می‌کنیم منظور ما چیست و چرا مهم است؟
به طور سنتی، APIها کمی فراتر از یک راه‌حل فنی برای حل مشکل نرم‌افزارهای ناسازگار هستند. شرکت‌ها به توسعه‌دهندگان دستور داده‌اند که پل‌های دیجیتال ایجاد کنند و به این ترتیب اطلاعاتی بین برنامه‌هایی که در غیر این صورت امکان برقراری ارتباط را ندارند، جریان می‌یابد.

با گذشت زمان، توسعه‌دهندگان از API برای تجزیه نرم‌افزار پیچیده به کانتینرها برای بهبود کارایی برنامه استفاده کرده‌اند. با تقسیم‌بندی کد، برنامه‌نویسان می‌توانند از شر نرم‌افزارهای اضافی خلاص شوند و مسیرهای مستقیم‌تری را برای داده‌های مهم پیشنهاد دهند.

این فرآیند منجر به قابلیت‌های دیگری شده است، از جمله توانایی ارائه دسترسی به کاربران شخص ثالث به خدمات و مجموعه داده‌های خاص بدون تداخل در زیرساخت‌های مهم. به همین دلیل، شرکت‌ها می‌توانند بستری را برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث فراهم کنند تا برنامه‌ها و خدمات خود را با استفاده از API برای اتصال به محفظه‌های داده و یا یک فانکشن خاص ایجاد کنند. منظور ما از مدیریت این اتصالات – چه داخلی و چه خارجی – زمانی است که درباره اقتصاد API صحبت می‌کنیم.
ظهور تلفن‌های هوشمند، پوشیدنی‌ها و سایر دستگاه‌های متصل باعث ایجاد برنامه‌ها و خدمات بی‌شماری شده است که به نظر می‌رسد برای زندگی مدرن ضروری است.

از بررسی نقشه‌ها و آب و هوا گرفته تا رزرو بلیط‌های حمل و نقل و فیلم‌ها، می‌توانیم به سرعت و با یک دستگاه تکالیف مختلفی را انجام دهیم. اما این فقط سخت‌افزار نیست که این امکان را می‌دهد، بلکه برنامه‌ها و APIهای اساسی آنها نیز خدمات را بدون دردسر ارائه می‌دهند به طوری که ما بندرت حتی تأیید می‌کنیم که همه اینها جدید هستند.

به عنوان مثال ، هنگام استفاده از Uber برای رزرو خودرو، این شرکت با استفاده از API موقعیت جغرافیایی شما را از تلفن هوشمند بیرون می کشد، شما را روی نقشه قرار می‌دهد و از کارت اعتباری برداشت می‌کند. در کل مراحل، اوبر از داده‌های اشخاص ثالث مختلف برای ارائه خدمات خود به شما استفاده می‌کند.

به علاوه، سیستم عامل‌ها فقط در حال خدمت به Uber نیستند. آنها به هر تعداد درخواست API از برنامه‌های دیگر پاسخ می‌دهند، اغلب داده‌ها را همزمان با تماس UI با API ارائه می‌دهند. اینکه این سیستم عامل‌ها چقدر به طور موثر این حجم از داده‌ها را مدیریت می‌کنند نه تنها برای خود شرکت بلکه برای مشتریان برنامه‌های آن و کاربران مربوطه نیز اهمیت دارد.

در حقیقت، موفقیت اقتصاد API یک شرکت نه تنها به توانایی آن در پاسخگویی به تمام درخواست‌های API که دریافت می‌کند، بستگی دارد بلکه به سرعت انجام می‌شود بدون اینکه تأثیر منفی بر عملکرد آن بگذارد.
در حالی که شرکت‌های بیشتری در حال ایجاد بسترهای API برای توسعه‌دهندگان برنامه هستند، بسیاری از شرکت‌ها نیز خودشان به سیستم عامل تبدیل می‌شوند.
یک مثال عالی برای این WeChat چین است، یک برنامه پیام‌رسان که به اصطلاح برنامه‌های کوچک و سرویس‌های شخص ثالثی را که در برنامه اصلی خود اجرا می‌شود نیز ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، تسلا یک برنامه کوچک در WeChat ارائه می‌دهد تا کاربران بتوانند ایستگاه‌های شارژ اطراف را پیدا کنند و شرکت تجارت الکترونیکی JD.com به خریداران اجازه می‌دهد تا در WeChat خرید کنند. مانند سایر سیستم عامل‌ها، این گجت‌ها از API برای بازیابی اطلاعات از این سرویس‌ها استفاده می کنند، اما کاربر نیازی به باز کردن برنامه یا مرورگر وب دیگری ندارد.

از آنجا که سازمان‌های بیشتری مزایای ساخت سیستم عامل‌های خود را می‌بینند، توسعه‌دهندگان احتمالاً کاربردهای بیشتری برای API ها و اقتصادهای API وابسته پیدا می کنند.
منبع: heselectronics.com

پیام بگذارید