چرا اقتصاد API یکی از پیش‌ران‌های اقتصاد دیجیتال است

اقتصاد اِی‌پی‌آی (API Economy) به زبان ساده، به این معناست که شما می­‌توانید «یک سرویس کامل» از تعدادی «سرویس­‌های کوچک‌تر» ایجاد کنید که توسط اِی‌پی‌آی‌­ها (API) به هم متصل شده‌­اند. به این ترتیب شاهد رشد استارت‌آپ‌­های موفقی هستیم که اساساً کل کسب و کار خود را بر مبنای اَپی‌های (APIs) مختلف بنیان نهاده‌­اند. به عنوان مثال، شرکت تاکسی اینترنتی Lyft، با استفاده از اَپی گوگل مَپس (Google Maps) برای ناوبری، Twilio برای تایید ثبت‌نام، و Stripe برای پرداخت هزینه شروع به کار کرد.

به این ترتیب در یک تعریف کلی اقتصاد اِی‌پی‌آی (API Economy) به معنای عرضه دارایی‌های دیجیتالی، اطلاعات و یا سرویس‌های مختلف از طریق اِی‌پی‌آی بوده که فرصت درآمدزایی برای عرضه‌کننده و صرفه‌جویی اقتصادی برای متقاضی را در پی خواهد داشت.

اقتصاد API چه مزایایی برای یک کسب‌وکار دارد؟ برای پاسخ این پرسش، نگاهی به گفته Kristin R.Moyer، سردبیر نشریه Gartner می‌اندازیم که می‌گوید: «API بزرگ‌ترین فناوری آینده است. API‌ نوعی محرک برای تبدیل کردن یک کسب‌وکار یا سازمان به یک پلتفرم است. پلتفرم‌ها ارزش‌آفرینی یک سازمان را چند برابر می‌کنند که خلق و تبادله خدمات، اجناس و ارزش‌های اجتماعی را تسهیل می‌بخشند»

به عبارت دیگر، API یکپارچه‌سازی و ارتباط افراد، اماکن، سیستم‌ها، داده‌ها و الگوریتم‌ها با یکدیگر را آسان‌تر می‌کند. به علاوه سبب خلق تجارب جدید، تبادله اطلاعات و داده‌ها، شناسایی افراد و اشیاء و ایجاد خدمات و مدل‌های جدید تجاری می‌شود. عمدتاً، هر آن چیزی که سبب رشد یک کسب‌وکار می‌شود در بخشی از خود به اقتصاد API متصل است.

هرچند، بزرگ‌ترین پتانسیلی که API دارد توانایی آن برای بسط دادن به ساختارهای اشتراک‌گذاری داده در کمپانی‌های غیرنرم‌افزاری است. به این ترتیب، احتمالات بسیاری برای این که چطور می‌توان یک کسب‌وکار را ایجاد و اداره کرد، پدید می‌آید.

کسب‌وکارها چگونه می‌توانند اقتصاد API‌ را برای رشد به کار بگیرند؟
این که چطور از اقتصاد API استفاده کنید بسته به موقعیت شما دارد. برای برندهایی که برجسته‌تر هستند، بهترین راه را می‌توان کسب درآمد از بخشی از منابع عنوان کرد. درهای پایگاه داده و خدمات خود را به روی دیگران باز کنید و در ازای مصرف از آن‌ها مبلغی را دریافت کنید.

البته نیازی هم نیست که تمام کمپانی خود را به روی دنیا باز کنید. می‌توانید به توسعه‌دهندگان این امکان را بدهید که تنها به بخش کوچکی از داده‌های شما دسترسی داشته باشند. توسعه‌دهندگان و تجار در هر سطحی که باشند نیز می‌توانند به سه روش زیر از اقتصاد API بهره‌مند شوند:

ساخت محصولات جدید با استفاده از API دیگران
به عنوان توسعه‌دهنده می‌توانید به آسانی وارد کنسول API مورد نظر خود شوید، یک حساب کاربری در پورتال توسعه‌دهندگان کنسول مورد نظر ایجاد کنید و به API‌های ارائه شده، دسترسی داشته باشد.

برای مثال اگر وارد پورتال همراه اول شوید، می‌توانید فهرستی از API‌های ارائه شده از سوی شرکت را ببنید. همچنین می‌توانید نمونه‌هایی برای نحوه به کارگیری این APIها ببینید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که APIهای تولید شده را درون کدهای برنامه خود وارد کنید و از مزایای داده‌های شرکت همراه اول بهره‌مند شوید.

از کدنویسی اضافی بپرهیزید
جدای از این که نیازی به اجاره یا خرید کد از دیگر توسعه‌دهندگان ندارید، اقتصاد API به شما کمک می‌کند که کدهای اضافی ننویسید. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که API‌ مورد نظر خود را بیابید و آن را در محیط‌های بصری ویژه به هر زبانی که می‌خواهید تبدیل کنید.

اپلیکیشن‌های را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید
این کار را با یافتن اپلیکیشن‌های مشابه از پیش تولید شده توسط وندورهای نرم‌افزاری انجام بدهید. وندورهای مختلفی برای این دست اپلیکیشن‌های وجود دارند. پس از خرید، می‌توانید اپلیکیشن‌ها را سفارشی کنید و با تزریق API به آن‌ها، اپلیکیشن باارزش‌تری از نمونه اولیه تولید کنید.

با به کارگیری اقتصاد API کسب‌وکار متحول می‌شود!
APIها به وضوح فعالیت‌های این روزهای ما را احاطه کرده و بخش بزرگی از محصولات و خدمات تجارت‌های مختلف را شامل شده‌اند.

بسیاری از کمپانی‌ها از APIها استفاده می‌کنند تا بدون این که از صفر شروع به ساخت کنند، محصول یا خدماتی را که از پیش دارند به دیگران عرضه کنند، امکان استفاده از داده‌هایی که در اختیار شرکت‌های خاصی قرار داشته و دسترسی به آن‌ها برای همگان امکان‌پذیر نبوده اکنون از طریق API‌ها در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفته است.

به گفته Gartner، اقتصاد API مجموعه‌ای از مدل‌های تجاری و کانال‌های مرتبط است که بر اساس دسترسی امن به عملکرد و تبادل داده کار می‌کند.

API یک روش آسان‌تر و البته سریع‌تر برای ادغام عناصر مختلف (همانند سیستم‌ها و الگوریتم‌ها) است تا یک محصول جدید، خدمات تازه و مدل‌های تجاری مختلف خلق شود.

سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌های خارجی و فعال کردن اشتراک داده و بهره‌گیری از اقتصاد API، خلاقیت خود را افزایش داده و برای تغییر شکل خدمات خود و ارائه چیز جدیدتری تطابق پذیری بیشتری داشته باشند. البته از مزایای اصلی API سرعت را می‌توان نام برد که در بحث بازاریابی حرف اول را می‌زند.

اقتصاد API دروازه‌ای را برای کسب‌وکارها باز می‌کند تا حرف تازه‌ای برای خود داشته باشند. با استفاده از این فناوری، کسب‌وکارها می‌توانند تجربه کاربری را بهبود بخشند و نیازهای دیجیتالی امروزی را پاسخگو باشند.

پیام بگذارید